Przejdź do treści strony
Godło

Instytut Biologii i Nauk o Ziemi

Instytut Biologii i Nauk o Ziemi

Studenci
Akadamia Pomorska Słupsk
Kolekcje naukowe Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi w Kosmosie!

Kolekcje naukowe Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi w Kosmosie!

Ostatni numer czasopisma „Kosmos“ został poświęcony wybranym kolekcjom polskich instytucji naukowych oraz ich cyfryzacji.

Link do czasopisma "Kosmos": https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/issue/view/155

W Akademii Pomorskiej w Słupsku, Instytucie Biologii i Nauk o Ziemi znajdują się dwie znaczące kolekcje: botaniczna oraz zoologiczna. Zasoby pierwszej z nich są cyfryzowane w ramach projektu Herbarium Pomeranicum (https://herbariumpomeranicum.pl); kolekcja zoologiczna jest opracowywana dzięki projektowi IMBIO (https://www.imbio.uw.edu.pl).

W Herbarium znajdują się cenne zbiory roślin, grzybów i porostów, pochodzące przede wszystkim z Pomorza, ale też z innych rejonów Polski i świata. Liczba arkuszy zielnikowych przekracza 70 000. Kolekcja ma po części znaczenie historyczne (zbiory z XIX wieku), jednak większość okazów została zebrana współcześnie. Licznie reprezentowane są w zbiorze gatunki cenne i rzadkie.
Kolekcja zoologiczna zawiera różne stawonogi, przede wszystkim chrząszcze oraz pajęczaki (pająki, kosarze i zaleszczotki). Została ona przygotowana współcześnie przez wciąż czynnie działających pracowników Instytutu. W kolekcji znalazły się przede wszystkim zwierzęta zebrane na Pomorzu, Mazurach, w Sudetach oraz na Białorusi. Na podstawie kolekcji prowadzone są badania taksonomiczne, ekologiczne oraz faunistyczne. Cyfryzacja kolekcji umożliwi znaczące wzbogacenie baz dotyczących różnorodności biologicznej Polski (https://baza.biomap.pl/pl/db) oraz świata (https://www.gbif.org).

Na podstawie obu kolekcji powstały liczne prace naukowe (pełna bibliografia w artykule), obecnie przygotowane są kolejne opracowania florystyczne, faunistyczne, ekologiczne oraz taksonomiczne. Zbiory przyrodnicze Akademii Pomorskiej w Słupsku mają olbrzymie znaczenie lokalne, ale także istotnie przyczyniają się do poznania flory i fauny Polski. Ich cyfryzacja umożliwi każdemu zainteresowanemu dostęp do danych z tych kolekcji.


Dane bibliograficzne artykułu: 
Aleksandrowicz O., Sobisz Z., Truchan M., Wiśniewski K. 2021. Przyrodnicze kolekcje naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku. Kosmos 70 (2): 162–172.


Zapraszamy do lektury czasopisma „Kosmos“, artykułów o kolekcjach przyrodniczych w polskich instytucjach naukowych oraz do zapoznania się ze stronami projektów cyfryzacji!

Znajdziesz nas tutaj