Kondolencje

Zmarł dr Kazimierz Pęcherzewski (1942-2021), wykładowca Instytutu Geografii Akademii Pomorskiej w Słupsku w latach 2001-2009.

dr Kazimierz Pęcherzewski 1942-2021

Naukowiec – badacz mórz i oceanów, nauczyciel akademicki i zapalony podróżnik. Studiował geografię na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Warszawskiego i oceanologię na Uniwersytecie im. Łomonosowa w Leningradzie. W latach 1967-86 pracował na Uniwersytecie Gdańskim, pełniąc przez wiele lat funkcję kierownika Zakładu Oceanografii Fizycznej. Angażował się w badania wód antarktycznych, biorąc udział  w dwóch pierwszych polskich ekspedycjach naukowych na Antarktydę oraz w kilkudziesięciu innych rejsach badawczych na wszystkich oceanach. W latach 1987-95 prowadził badania konkrecji polimetalicznych w podrównikowej strefie Oceanu Spokojnego.

W latach 2001-09 wykładał w Instytucie Geografii Akademii Pomorskiej w Słupsku, gdzie swą podróżniczą pasją zarażał studentów i współpracowników, organizując m.in. dwie wyprawy nad Bajkał i na Kamczatkę.