Przejdź do treści strony
Godło

Instytut Biologii i Nauk o Ziemi

Instytut Biologii i Nauk o Ziemi

Studenci
Akadamia Pomorska Słupsk
Maj w Ogrodzie Botanicznym w Gołubiu

Maj w Ogrodzie Botanicznym w Gołubiu

Gołubieński Ogród Botaniczny w gminie Stężyca to prywatna placówka, która została założona w 1971 roku przez Ludwikę i Zbigniewa Butowskich. Przekształcili oni swój ogród ozdobny w ogród botaniczny. Na ponad 3 ha prezentowanych jest 6000 gatunków roślin, w tym 140 chronionych pochodzących z całej półkuli północnej. Zbiory roślinne podzielone są na 5 działów: ekologiczny, roślin leczniczych, roślin chronionych, roślin ozdobnych i arboretum.

Gołubieński Ogród Botaniczny stanowi ważny punkt na mapie naszego regionu. Prowadzi działalność naukową, dydaktyczną, jak i społeczną. Ogród jest też członkiem Rady Ogrodów Botanicznych w Polsce oraz należy do Polskiego Towarzystwa Ogrodów Botanicznych i Międzynarodowego Towarzystwa Ogrodów Botanicznych.

 

W Ogrodzie studenci biologii i ochrony środowiska odbywają zajęcia terenowe, jak i ćwiczenia z botaniki systematycznej. W dniu 19 maja w ramach współpracy pracownicy Zakładu Botaniki i Ochrony Przyrody odwiedzili Ogród. Zebraliśmy pędy drzew i krzewów w stanie bezlistnym do kolekcji Herbarium Slupensis. Od Państwa Butowskich otrzymaliśmy również cyprysa, bodziszka i smotrawę do obsadzenia rabaty przed Herbarium. Dziękujemy!

Znajdziesz nas tutaj